امروز: شنبه، 5 خرداد 1403
فروشگاه دیگ سنگی | خرید دیزی سنگی | ظرف سنگی | قابلمه سنگی

0915 358 3050
0930 829 1389
تمام روزهای هفته

دیزی سنگی چیست ؟ « سرپانتین » از جمله سنگ‌های معدنی است که از آن به دلیل ضربه پذیر بودن و جنس نرم هم در ساخت تزیینات سنگی و هم ظروف سنگی و دیگ سنگی استفاده می‌شود و چون مقابل آتش مقاوم است ، به دلیل پخت ملایم در ظرف سنگی ، غذا را لذیذتر می‌کند و باعث می شود تمام مواد معدنی مورد نیاز را از قابلمه سنگی به غذا منتقل کند . 

سنگ‌ تراشی و قلمزنی روی سنگ ، یکی از صنایع و فنون کهن ایرانی است . صنعتگران سنگ‌ تراش از گذشته‌های دور با بهره‌گیری از بعضی ابزار و اشیا و اسباب‌ خانه و وسایل آیینی و زینتی را می‌ساختند و استادان قلمزن بر روی آنها نقش می‌انداختند .

 

راسته سنگ تراش‌ها و ظرف سنگی

از جمله صنایع دستی ساخته شده از سنگ و سوغات شهر مشهد ، قدمت آن به ۱۴ قرن می‌رسد همین دیگ‌های سنگی است که از « سنگ سرپانتین » ساخته می‌شود .

در قدیم ، سنگ‌ها را با کلنگ و دیگر وسایل از کوهسنگی واقع در جنوب شرق مشهد تهیه و با گاری به شهر حمل می‌کردند و سنگتراشان از آن با چکش و تیشه و دستگاه‌های ساده دیگ هرکاره می‌ساختند . بعدها با چرخ چاه از دهنه کوه ، تا سی چهل متر پایین‌تر را حفر و سنگ‌ها را استخراج می‌کردند و به کارگاه های تراش سنگ که بیشتر در بست بالا مستقر بودند انتقال می‌دادند و سنگتراش‌ها در راسته خودشان که جای ویژه‌ای در بازار مشهد بود ، با قلم بند و غیره دیگ‌ها را می‌ساختند .

دیگ‌های سنگی عمدتا دو نوع هستند یا دیزی سنگی که استوانه‌ای شکل است و معمولا یک نفره یا نهایتا دو نفره است یا هر کاره که در واقع قابلمه‌هایی سنگی هستند و می‌توان از آن‌ها برای تهیه غذای حتی ۱۲ نفر هم استفاده کرد .

در متون جغرافیای تاریخی خراسان ، از حرفه سنگتراشی نوقان و حمل آن به دیگر شهرها نیز یاد شده است .

امروزه گرچه معادن سنگ هرکاره ، در مناطقی چون زنجان ، سیستان ، خوی ، کرمان ، ماکو ، سبزوار ، تربت حیدریه و بیرجند نیز وجود دارد ؛ اما گویا استخراج عمده و انبوه آن از معادن اطراف مشهد است که به جمهوری آذربایجان ، قرقیزستان ، آلمان و ایتالیا هم صادر می‌شود .


دیزی سنگی

کارگاه‌ تولیدی دیگ سنگی و آثار سنگی ، اکثرا در بخش مرکزی شهر مشهد و همچنین نقاط ییلاقی اطراف آن فعالیت دارند و تولیدات آنها در مجاورت کارگاه تولیدی دیزی سنگی و نمایشگاه‌ ظروف سنگی و فروشگاه‌ و نقاط پر رفت و آمد به زائران و مسافران عرضه می‌شود .

زائران امام رضا (ع) خریداران اصلی صنایع سنگی مانند ظروف سنگی ، دیگ سنگی ، دیزی سنگی و قابلمه سنگی هستند ، اما گذشته از مشتریان داخلی ، اعراب حاشیه خلیج فارس نیز در شمار مشتریان مشتاق ظروف سنگی و اشیای تزئینی سنگی شهر مشهد قرار دارند.

سالارتـــــــــوس

محصولات اخیر
دیزی سنگی شلغمی چهارده نفره
آسیاب دستی ( دسداس ) با قطرهای 30 و 35 و 40 سانت
اتو سنگی طرح دار
اتو سنگی
دیوارکوب باران
شکلات خوری بدون پایه
دیگچه سنگی چکشی یازده نفره
بشقاب های خطی
بشقاب سنگی طرح خاتون
دیگچه سنگی چکشی دوازده نفره
دیگچه سنگی چکشی سیزده نفره
بشقاب استثنایی چند تصویره
دیوار کوب سه بعدی
شکلات خوری طرح شاپو
سماور سنگی
سرویس سماور با قوری
دیوار کوب لیلی و مجنون
شکلات خوری شلغمی
گلدان کنده کاری شده
دیگچه سنگی چکشی شش نفره
دیگچه سنگی چکشی پنج نفره
دیگچه سنگی چکشی چهار نفره
دیگچه سنگی چکشی سه نفره
هاون سنگی
دیزی سنگی شلغمی سیزده نفره
دیزی سنگی شلغمی دوازده نفره
دیزی سنگی شلغمی یازده نفره
دیزی سنگی شلغمی ده نفره
دیزی سنگی شلغمی نه نفره
دیزی سنگی شلغمی هشت نفره
محصولات پربازدید
دیگ سنگی ساده هشت نفره
اتو سنگی
دیگچه سنگی چکشی یازده نفره

پنل اعضاء

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

حدیث امام رضا (ع) درباره دیگ سنگی

اباصلت هرویروایت می کند : هنگامی که حضرت امام رضا علیه السلام به سناباد وارد شدند به کناره‌ی کوهی نزديک سناباد که از سنگش دیگ سنگی و دیگچه‌‌ سنگیدرست می‌کنند رسیدیم ، امام به تخته سنگی از كوه تکیه زدند و رو به آسمان فرمودند: “خداوندا! مردم را از این کوهسنگی سود برسان و غذاهايی را كه مردم در دیگ ها وظرف‌های سنگی این کوه می‌پزند برکت عطا فرما”
سپس دستور دادنددیزی سنگی از همان سنگ برایشان بیاورند و فرمود:”غذای مرا در هیچ ظرفی نپزید مگر در همین ظرف‌ سنگی